« Aktualności

Dla mnie podróż jest jak narkotyk – tak mówi o sobie Mietek Bieniek, górnik ze Śląska, który odkrył w sobie pasję do wędrówek. Zwiedził ponad 100 krajów, podróżuje w takie miejsca, gdzie nikt nie zagląda. Opowieści o jego niezwykłych wyprawach będzie można posłuchać

24 kwietnia w Rudzie Śląskiej. W tym dniu Hajer będzie gościł na Ficinusie. Piątkowemu spotkaniu towarzyszyć będzie wystawa zdjęć śląskich agatów z kolekcji Jana Rzymełki.

Po 27 latach pracy w kopalni i poważnym wypadku Mietek Bieniek postanowił odmienić swoje życie. Pod wpływem impulsu, przechodząc obok biura turystycznego kupił bilet do Indii. Tak zaczęła się jego przygoda z podróżą za przysłowiową „złotówkę”. Jednak najbardziej wspomina swoją pierwszą wyprawę za hałdę, w okolicach osiedla Wełnowiec w Katowicach.  – Miałem wtedy 8 lat i wydawało mi się, że cały świat zatrzymuje się na tej hałdzie – opowiada Hajer.

Jak skończyła się jego wyprawa za hałdę? Z kim spotkał się z okazji swoich 50. urodzin ? Te i wiele innych ciekawostek z podróży będzie można poznać podczas wizyty Hajera na Ficinusie. Z tym niezwykłym człowiekiem, hajerem - podróżnikiem będzie można spotkać się w piątek, 24 kwietnia godz. 17:00 w salce parafialnej kościoła ewangelickiego w dzielnicy Wirek, przy ul. Kubiny. Tam też Mietek Bieniek zaprezentuje książki z podróży, które pisze z perspektywy swojego świata – Śląska, który jest mu najbliższy.

Wizycie Hajera na Ficinusie towarzyszyć będzie wystawa zdjęć minerałów z kolekcji Jana Rzymełki pt. „Zniewalające czarodziejki. Agaty ze Śląska”. Wystawa wielkoformatowych zdjęć i plansz zaprezentowana zostanie w kościele ewangelickim. Tuż po spotkaniu z Hajerem będzie można porozmawiać o nietypowych zbiorach agatów i kamieni z „hołdy”  z ich autorem – Janem Rzymełką, posłem na Sejm RP, geologiem, autorem wielu prac o śląskich agatach. – Zachęcam do przyniesienia ze sobą kamieni z hołdy. Wiem, że na Śląsku jest wielu pasjonatów - zaprasza Jan Rzymełka.

- Region śląski stoi płodami mineralnymi i miał spory wkład w rozwój geologii jako nauki. Można by nawet zaryzykować stwierdzenie, że geologia jako nauka narodziła się na Śląsku – mówi Jan Rzymełka. Jego pasją jest zbieractwo i kolekcjonerstwo polskich minerałów, a szczególnie śląskich wstęgowanych polnych kamieni ozdobnych, zwanych agatami.

Od 20 kwietnia w Bibliotece Śląskiej można oglądać wystawę minerałów z kolekcji Jana Rzymełki, przygotowaną z okazji 25-lecia Dnia Ziemi w Polsce. 24 kwietnia na Ficinusie będzie można zobaczyć zdjęcia śląskich agatów i porozmawiać z kolekcjonerem.

Osiedle robotnicze przy ul. Kubiny to jedno z najstarszych zachowanych osiedli patronackich na Górnym Śląsku. Spotkania na Ficinusie, odbywające się w każdy ostatni piątek miesiąca, to inicjatywa miasta, Miejskiej Biblioteki Publicznej i parafii ewangelickiej. – Ficinus jest świadectwem historii i tradycji naszego miasta – podkreśla prezydent Grażyna Dziedzic. – Chcemy popularyzować rodzime wartości, stąd decyzja o organizacji cyklicznych wydarzeń na osiedlu przy ul. Kubiny. Dzięki nim będzie można poznać również śląską twórczość i zwyczaje - dodaje.

Osiedle Ficinus powstało w 1867 roku dla pracowników kopalni Gottessegen (obecnie kopalnia Pokój). Właścicielami kopalni byli przemysłowcy z rodu Donnersmarcków, którzy byli również fundatorami osiedla. Kolonia składa się z szesnastu domów i stanowi jeden z najstarszych zachowanych zespołów budownictwa patronackiego na Górnym Śląsku. Nazwano ją tak na cześć ważnego urzędnika górniczego, który był odpowiedzialny za jej budowę. Budynki Ficinusa w niczym nie przypominają typowych ceglanych śląskich familoków. Niezwykłość kolonii polega na użyciu jako budulca naturalnego piaskowca, pozyskiwanego z okolicznych kamieniołomów. W każdym budynku znajdowały się cztery mieszkania, a w nich: przedsionek, kuchnia i mały pokój. Ficinus miał charakter kolonii wiejsko - przemysłowej. Mieszkali w niej „górniko-rolnicy”, którzy na co dzień fedrowali węgiel, a w wolnym czasie uprawiali pola, znajdujące się za budynkami mieszkalnymi. Od 2006 r. Ficinus znajduje się na Szlaku Zabytków Techniki.

Wydarzenia