« Aktualności

Spotkanie autorskie z Rafałem Wawrzynkiem będzie głównym punktem najbliższego spotkania z cyklu „Twórczy piątek na Ficinusie”. Rudzianin napisał książkę o bliskiej mieszkańcom Rudy Śląskiej postaci księdza Józefa Niedzieli. Spotkaniu towarzyszyć będzie inscenizacja
w wykonaniu zespołu teatralnego Ośrodka dla Niepełnosprawnych Najświętsze Serce Jezusa.
„Twórczy piątek na Ficinusie” odbędzie się 29 kwietnia br. o godz. 17:00 w kościele ewangelickim w Rudzie Śląskiej - Wirku (ul. Kubiny).

- Po świątecznej przerwie wracamy na Ficinus – zapowiada Krzysztof Piecha, naczelnik Wydziału Komunikacji Społecznej i Promocji Miasta. - W każdy ostatni piątek miesiąca o godz. 17:00 na zabytkowym osiedlu robotniczym w Rudzie Śląskiej – Wirku można spotkać ciekawych ludzi. Gościem najbliższego spotkania będzie Rafał Wawrzynek, rudzianin, nauczyciel z zawodu, lokalny historyk z zamiłowania - dodaje. Na swoim koncie ma już publikacje dotyczące parafii pw. św. Marii Magdaleny w Bielszowicach oraz Szkoły Podstawowej nr 13 w tej dzielnicy. Jego najnowsza książka, wydana pod koniec ubiegłego roku, poświęcona jest niezwykłej osobie – księdzu Józefowi Niedzieli. – To bardzo barwna postać. Kapłan, społecznik i działacz narodowy, tragicznie zmarły w obozie koncentracyjnym w Dachau w 1942 roku. Zapraszamy na spotkanie wszystkich, którzy chcieliby poznać bliżej losy byłego proboszcza parafii w Bielszowicach – mówi Iwona Małyska z Wydziału Komunikacji Społecznej i Promocji Miasta Urzędu Miasta.

Spotkaniu towarzyszyć będzie inscenizacja pod tytułem „Wierni Bogu i Ojczyźnie”, mówiącao losach księdza Józefa Niedzieli i bohaterów walczących o wolność. Przedstawienie przygotowali podopieczni Ośrodka dla Niepełnosprawnych Najświętsze Serce Jezusa w Rudzie Śląskiej. Wystąpi też kwartet smyczkowy Zespołu Szkół Muzycznych I i II stopnia w Rudzie Śląskiej.

Cykl „Twórczy piątek na Ficinusie” to inicjatywa miasta, biblioteki miejskiej i parafii ewangelickiej. Ma ona na celu promocję kolonii robotniczej Ficinus przy ul. Kubiny oraz szeroko pojętych tradycji śląskich. - Dzięki gościnności ks. proboszcza Marcina Brzóski możemy spotykać się w tym charakterystycznym dla miasta miejscu – mówi Krzysztof Piecha, naczelnik Wydziału Komunikacji Społecznej i Promocji Miasta. – To historyczna perełka Rudy Śląskiej, którą każdy rudzianin powinien poznać, stąd pomysł cyklicznych spotkań na Ficinusie – podkreśla. Przed lub po każdym spotkaniu jest możliwość zwiedzania kolonii z przewodnikiem, po wcześniejszym zgłoszeniu.

Kolonia Ficinus to historyczne osiedle robotnicze znajdujące się przy ul. Kubiny w Rudzie Śląskiej - Wirku. Osiedle to powstało w 1867 roku dla pracowników kopalni Gottessegen (obecnie kopalnia Pokój). Właścicielami kopalni byli przemysłowcy z rodu Donnersmarcków, którzy byli również fundatorami osiedla. Kolonia składa się z szesnastu domów i stanowi jeden z najstarszych zachowanych zespołów budownictwa patronackiego na Górnym Śląsku. Nazwano ją tak na cześć ważnego urzędnika górniczego, który był odpowiedzialny za jej budowę. Budynki Ficinusa w niczym nie przypominają typowych ceglanych śląskich familoków. Niezwykłość kolonii polega na użyciu jako budulca naturalnego piaskowca, pozyskiwanego z okolicznych kamieniołomów. W każdym budynku znajdowały się cztery mieszkania, a w nich: przedsionek, kuchnia i mały pokój. Ficinus miał charakter kolonii wiejsko - przemysłowej. Mieszkali w niej „górniko-rolnicy”, którzy na co dzień fedrowali węgiel, a w wolnym czasie uprawiali pola, znajdujące się za budynkami mieszkalnymi.

 

 

Wydarzenia